top of page

Virtualios realybės planetariumas

SIA "P.N.R."

Ar virtualiosios realybės akiniai kenkia vaikų sveikatai?

43669126_969479569925330_419732954676199

Virtuali realybė akimirksniu gali mus perkelti į mūšio lauką, povandeninį pasaulį, atvirą erdvę ar kitą vietą ir laiką.

Dabar esama įvairių žaidimų ir programų, suteikiančių vaikams ir paaugliams galimybę patirti visiško panardinimo poveikį, sukėlė daug klausimų pas suaugusius, kurie pradėjo domėtis: kaip visos šios įrangos veikia vaiko sveikatai?
 

Dabar kartu pabandysime išsiaiškinti su visais mitais ir atsakyti į klausimus, kurie kelia nerimą tėvams.

 

Kodėl gamintojai nustato amžiaus ribas?

 

Dauguma virtualios realybės šalmų gamintojų sutelkia dėmesį į amžiaus ribą - ausines neturėtų naudoti jaunesni nei 12 metų vaikai. Tuo pat metu oftalmologai teigia, kad nėra tyrimų, įrodančių, kad virtualios realybės technologija daro neigiamą poveikį akies funkcijoms ir vystymuisi. „Amžiaus riba turėtų būti taikoma tik turiniui. Pati technologija nekenkia akims “, - sako vaikų oftalmologas Stephen Lipsky

Ar normalu jei naudojant virtualiosios realybės akinius pasirodo svaigulys?

Stebint judantį vaizdą virtualioje realybėje, tas pats signalas į smegenis siunčiamas stebint objektus tikrovėje. Jei Jus pykina arba jaučiate svaigulį ant atrakcionų, automobilyje ar laive, greičiausiai pajusite tą patį, kai panardinsitės į virtualią realybę. Kaltas tame ne VR šalmas, bet vestibuliarinis aparatas.  

 

Ar nuo virtualios realybės akinių pavargsta akys ?

Ilgas virtualios realybės turinio žiūrėjimas, kaip ir bet kuriame kitame mobiliojo įrenginio ekrane, gali sukelti nuovargį ir akių įtampą. Atsakymas tame, kad mes stebėdami bent kurio kito elektroninio įrenginio ekraną, mirksime rečiau nei paprastai ir mūsų akys pradeda išdžiūti ir pavargsta.

 

Nuo virtualios realybės akinių gadinasi regėjimas?

Akiniai turi du mažus LCD monitorius, kurie kiekvienai akiai atskirai vaizduoja  paveikslėlį ir sukuria gilumo iliuziją. Monitoriai yra labai arti akių, ir tai sukelia tėvų nerimą. Priežastis nerimauti tikrai yra, nes ilgai sutelkiant dėmesį į vaizdą, ar tai būtų virtualios realybės akiniai, mobiliojo telefono ar televizoriaus ekrane, gali sukelti regos sutrikimus. Šį klausimą galima išspręsti tokiu būdu, kad visi šie elektroniniai prietaisai gali būti naudojami iki 2-3 valandų per dieną. Šis laikas yra patvirtintas  oftalmologais.

 

Ar VR veikia mūsų smegenis?

Taip, VR veikia žmogaus smegenis. Virtuali realybė padeda daugeliu būdų: nuo raumenų atsinaujinimo po trauma iki galvos sveigimo gydymo ir kitų ligų.

Mes tikrai žinome, kad VR sukelia empatiją, padeda kontroliuoti sapnus ir netgi skatina reabilitaciją po sudėtingų operacijų. Žinoma, naudojant ilgą laiką yra ir šalutinio poveikio atvejų, bet kelti panikos ne verta.

Patys simuliatoriai buvo sukurti dar ilgai prieš virtualiosios realybės technologijos atsiradimą. Jau 70-tų metų pradžioje pilotai mokėsi orlaivių valdymu su virtualaus simuliatoriaus pagalba. Gregory Harvey, virtualios erdvės tyrimo autorius, teigia, kad „šalutinis poveikis nuo virtualios realybės visgi pasireiškia labai retai“.

Todėl tėvai neturėtų nerimauti, jei įranga tinkamai naudojama – pagal visas taisykles ir rekomenduojamą laiką, virtualiosios realybės akiniai neturės įtakos vaikų ir paauglių sveikatai. VR gamintojai nenustoja kasdien tobulinti savo įrangas, kad padaryti jas dar saugesnes ir patogesnes!

bottom of page