Virtuālās realitātes nodarbības
SIA "P.N.R."
Vai virtuālās realitātes brilles ir kaitīgas bērnu veselībai?
Virtuālā realitāte var vienā acumirklī pārnest mūs kaujas laukā, zemūdens pasaulē, atvērtā kosmosā vai jebkādā citā vietā vai laikā.
Parādoties jaunām ierīcēm un spēlēm, kas dod bērniem un pusaudžiem izjust pilnīgo iegremdēšanas efektu, pieaugušie ir sākuši uzdot sev jautājumu: kā VR brilles ietekmē bērnu veselību?
Tagad mēs tiksim skaidrībā ar visiem mītiem un sniegsim atbildes uz jautājumiem, kuri uztrauc vecākus.
Kāpēc ražotāji uzliek vecumu ierobežojumus?
Lielāka daļa no virtuālās realitātes briļļu ražotājiem akcentē uzmanību uz vecumu ierobežojumiem – garnitūras nav ieteicams izmantot bērniem līdz 12 gadiem. Tajā paša laikā oftalmologi apgalvo, ka izmeklējumi, kuri pierādītu, ka virtuālās realitātes tehnoloģiju ietekme uz acu funkcijām un attīstību ir negatīva, nav bijuši veikti. „Vecuma ierobežojumam jābūt tikai dēļ konteksta. Tehnoloģija kā tāda nav kaitīga acīm”, apgalvo bērnu oftalmologs Stīvens Lipskijs.
Reibonis virtuālās realitātes briļļu izmantošanas laikā – vai tas ir normāli?
Redzot kustību virtuālajā realitātē, smadzenes saņem to pašu signālu, kā skatoties uz kustošiem objektiem realitātē. Tāpēc briļļu izmantošanas laikā Jūs varat sajust reiboni un sliktu dūšu. Ja Jūs nejūtaties labi amerikāņu kalniņos, braucot mašīnā vai laivojot, visticamāk Jūs sajutīsiet tā pat virtuālajā realitātē. Iemesls tam ir vestibulārais aparāts, nevis VR brilles.
Vai no VR gurst acis?
Ilga kontenta skatīšana VR brillēs var izraisīt acu nogurumu un saspringumu, tā pat kā skatīšana jebkurā cita ekrānā. Tas notiek tāpēc, ka skatoties gadžeta ekrānā mēs mirkšķinām retāk nekā parasti. Tāpēc acis paliek sausākas un gurst.
Virtuālās realitātes brilles pasliktina redzi?!
Brillēs ir divi nelieli LCD monitori, kas modelē bildi katrai acij atsevišķi un izveido dziļuma ilūziju. Monitori ir izvietoti ļoti tuvu acīm, kas arī mulsina vecākus. Pamats uztraukumam tiešām eksistē – ilgstoša fokusēšana uz ekrāna, vai tas ir virtuālās realitātes brilles, vai mobila telefona vai televizora ekrāns, var izraisīt redzes pasliktināšanu. Šinī jautājumā svarīgākais ir mērs, izmantot šādas ierīces drīkst ne vairāk ka 2-3 stundas dienā. Tas ir drošs laika posms, kas ir akceptēts no ārstu oftalmologu puses.
Vai VR ietekmē mūsu smadzenes?
Jā, VR ietekmē cilvēka smadzenes. Virtuālā realitāte palīdz vairākos aspektos: sākot ar muskuļu atjaunošanas un līdz pat reiboņu ārstēšanos un citām problēmām.
Mēs esam pārliecināti, VR izraisa empātiju, palīdz kontrolēt sapņus un pat stimulē reabilitēšanos pēc sarežģītām operācijām. Protams, ilglaicīga lietošana var izraisīt blakusparādības, bet panikai nav pamata.
Simulatori bija izveidoti vel ilgi pirms virtuālās realitātes tehnoloģiju paradīšanas. Vēl septiņdesmitajos gados piloti ir sākuši praktizēt lidmašīnas vadīšanu ar virtuālā simulatora palīdzību. Virtuālās telpas izpētīšanas pētījumu autors Gregorijs Garvejs apgalvo, ka „blakusparādību rašanās līdz šīm ir ļoti rēta parādība”.
Tāpēc vecākiem nevajadzētu pārdzīvot, jo pie pareizās ekspluatācijas, kā arī ievērojot laika ierobežojumus, virtuālās realitātes brilles neietekmēs bērnu un pusaudžu veselību. VR ražotāji turpina pilnveidot savas ierīces, padarot tos par drošākiem un kvalitatīvākiem.